Mapa

Mapa Polskich Klubów Baseballu i Softballu


Dęby dopięły celu (Puchar Polski Juniorów, 13-14.06.2015) PDF
wtorek, 23 czerwca 2015 20:15

Juniorzy Dębów Osielsko przed własną publicznością wywalczyli Puchar Polski Juniorów. Faworyci nie zawiedli, jednak musieli ciężko zapracować na ten sukces – zespoły Stali i Centaurów okazały się dla nich równorzędnymi rywalami. Pasjonujący finisz turnieju trzymał w napięciu do ostatniej piłki!

Na starcie Pucharu Polski Juniorów zabrakło zwycięzców ubiegłorocznej, inauguracyjnej edycji tych rozgrywek. Jak to bywa w kategoriach młodzieżowych, trzon zwycięskiego wówczas zespołu Gepardów Żory przekroczył limit wiekowy juniora i obrońcy tytułu nie zgłosili się do tegorocznego PPJ. W zawodach udział wzięły 4 drużyny, w których składach znalazła się grupa baseballistów z doświadczeniem ligowym, niektórzy z nich odgrywają już czołowe role w seniorskich zespołach swoich klubów. To zapowiadało dobry poziom turnieju, którego organizację powierzono Dębom Osielsko.

Gospodarze, którzy przed rokiem zajęli w PPJ drugie miejsce, byli bardzo zdeterminowani do odniesienia sukcesu. Dęby dysponują bardzo silną grupą zawodników z rocznika 1997, którzy trzy lata temu wywalczyli mistrzostwo Polski kadetów. W tym sezonie kończą oni starty w kategorii juniorów, ale jak dotąd zbierali w niej (i w wyższej U-21) drugie lokaty, zwykle ulegając rok starszym Gepardom. Aspiracje do głównego trofeum zgłaszały również Centaury Warszawa. Dużą niewiadomą była najmłodsza drużyna turnieju, Stal BiS Kutno – aż 8 jej zawodników (oraz trener Andrzej Pietrzak) tworzyło trzon reprezentacji Polski, która przed rokiem wygrała turniej kwalifikacyjny mistrzostw Europy kadetów w Bratysławie! KSB Wrocław przyjechał osłabiony brakiem m.in. Wita Gruszkiewicza, znanego już z boisk ligowych.

Wrocławianie zdecydowanie odstawali poziomem od reszty stawki, przegrali wszystkie mecze już po 5 rundach wskutek 15-punktowej przewagi przeciwników, stąd brak szerszych opisów tych spotkań. Natomiast trzy czołowe drużyny toczyły między sobą zacięte mecze, kończące się minimalnymi różnicami punktowymi. Ozdobą turnieju były dwa wewnątrzboiskowe home runy – Michał Wysocki i Dominik Gajdziński (obaj Stal) tak skutecznie odbili piłkę i tak szybko biegali między bazami, że choć piłka nie wyleciała za płot kończący boisko, zdążyli obiec wszystkie 4 bazy, zanim obrońcy rywali zdążyli ich powstrzymać!


Dęby – Stal 9:7

T: 2h 35’ 1 2 3 4 5 6 7 R H E LOB
Stal 1 0 1 3 0 2 0 7 8 1 11
Dęby 3 5 0 1 0 0 x 9 7 5 9

Miotacz(e) – łapacz(e) (runda wejścia na pozycję):
(KUT) Jóźwiak, Krawczyk (2), Harasim (6) – Maciejewski
(OSI) Zagórski, Zajda (6) – Bebyn
Win: Zagórski 5.2 IP, 7 R (4 ER), 8 H, 6 BB, 5 K
Loss: Jóźwiak 1.0+ IP, 5 R (5 ER), 4 H, 4 BB, 1 K
Save: Zajda 1.1 IP, 0 R, 4 K

Choć to Stal zdobyła pierwszy obieg, już po dwóch rundach Dęby prowadziły 8:1 – i nie była to wysoka przewaga, skoro w tym czasie przez stanowisko pałkarza przewinęło się aż 19 osielszczan. Jednak w kolejnych trzech odsłonach gospodarze zostali skutecznie powstrzymani przez miotacza Adriana Krawczyka, w obronie popełnili kilka błędów i Stal stopniowo odrabiała straty. W VI rundzie stalowcy odbili 4 hity i zrobiło się tylko 9:7! W tej sytuacji Pawła Zagórskiego musiał zastąpić na górce Radosław Zajda, który rozegrał perfekcyjne 1 1/3 rundy – wystrajkował wszystkich 4 pałkarzy, którzy stanęli naprzeciw niego!


Centaury – KSB 16:1

T: 2h 19’ 1 2 3 4 5 6 7 R H E LOB
KSB 0 0 1 0 0 1 1 10 6
Centaury 3 7 4 2 x 16 6 1 7

(WRO) Skarżyński, Woźniak (2) – Gabryś
(WAR) Szustek, Cisternino (3), S. Tomkiewicz (5) – S. Tomkiewicz, Dąbrowski (3), Szustek (5)
Win: Cisternino 2.0 IP, 0 R, 1 H, 1 BB, 2 K
Loss: Skarżyński 1.2 IP, 10 R (5 ER), 3 H, 6 BB, 4 K


Stal – Centaury 6:5

T: 2h 33’ 1 2 3 4 5 6 7 R H E LOB
Centaury 1 0 1 1 0 2 0 5 8 4 10
Stal 0 2 0 0 3 1 x 6 8 2 7

(WAR) Dąbrowski, Szustek (6) – Szustek, S. Tomkiewicz (6)
(KUT) Harasim, Krawczyk (6) – Maciejewski, Jóźwiak (5)
Win: Krawczyk 1.2 IP, 0 R, 0 H, 0 BB, 2 K
Loss: Dąbrowski 5.0 IP, 6 R (5 ER), 8 H, 4 BB, 8 K
HR: (KUT) Wysocki (V r. vs Dąbrowski, inside-the-park, 1 on, 0 out)

Najbardziej wyrównany mecz turnieju, w którym prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Już otwierający spotkanie pałkarz Szon Tomkiewicz zdobył dla stołecznej drużyny prowadzenie, po hitach własnym i Mateusza Szustka. W II odsłonie Stal odpowiedziała 3 hitami, z których zdobyła 2 obiegi. S. Tomkiewicz w III rundzie uzyskał wyrównujący punkt po singlu brata, a w IV hitem ściągnął do domu Mariusza Chłopeckiego i znów prowadziły Centaury.

Stal uderzyła w V partii: Jakub Kopeć wykorzystał dwa błędy obrony, by wyrównać wynik, Radosław Jóźwiak dostał bazę darmo, a Wysocki wybił wewnątrzboiskowego home runa na lewe zapole, dając zespołowi z Kutna dwupunktowe prowadzenie! W VI rundzie Centaury obsadziły wszystkie bazy przy jednym aucie – po dablu Tymoteusza Tomkiewicza obiegi dopełnili Mateusz Cisternino i S. Tomkiewicz (świetny mecz: RBI, 3 R, 2 H, 2 BB, 4 SB!) i na tablicy znów był remis 5:5. Stal zmieniła miotacza i nie pozwoliła pozostałym dwóm biegaczom zdobyć punktu, a dolną turę rozpoczęła dwoma wybitymi singlami. Tym razem Centaury zmieniały miotacza – ich as Szustek nie zdołał jednak uratować sytuacji. Baza darmo uzupełniła komplet biegaczy w polu (bez żadnego autu), Kopeć odbił do pierwszobazowego i został wyautowany, ale w tym czasie Daniel Gajewski dobiegł do domu po, jak się później okazało, zwycięski obieg! W ostatniej turze Antoni Liebert dotarł do trzeciej bazy, ale Krawczyk wystrajkował dwóch kolejnych pałkarzy i zakończył mecz zwycięstwem Stali.


Dęby – KSB 19:4

T: 2h 21’ 1 2 3 4 5 6 7 R H E LOB
Dęby 6 3 7 1 2 19 5 0 8
KSB 0 1 0 3 0 4 5 5 7

(OSI) Bebyn, Zera (3) – Gajda
(WRO) Wałdoch, Bałaga (1), Woźniak (2) – Skarżyński
Win: Zera 3.0 IP, 3 R (3 ER), 5 H, 3 BB, 4 K
Loss: Wałdoch 0.0+ IP, 6 R (6 ER), 1 H, 5 BB, 0 K


Stal – KSB 18:0

T: 2h 18’ 1 2 3 4 5 6 7 R H E LOB
KSB 0 0 0 0 0 0 2 7 8
Stal 8 5 4 1 x 18 8 0 7

(WRO) Nowacki – Gabryś, Skarżyński (4)
(KUT) Jóźwiak, Stasiak (3), Gajewski (5) – Maciejewski
Win: Stasiak 2.2 IP, 0 R, 2 H, 2 BB, 3 K
Loss: Nowacki 4.0 IP, 18 R (8 ER), 8 H, 8 BB, 10 K
HR: (KUT) Gajdziński (IV r. vs Nowacki, inside-the-park, 0 on, 0 out)


Dęby – Centaury 3:2 (walk-off, 1 out)

T: 2h 28’ 1 2 3 4 5 6 7 R H E LOB
Centaury 0 1 0 0 1 0 0 2 4 3 11
Dęby 0 0 0 0 0 0 3 3 4 3 5

(WAR) Szustek, Dąbrowski (7) – S. Tomkiewicz
(OSI) Zajda – Bebyn
Win: Zajda 7.0 IP, 2 R (0 ER), 4 H, 5 BB, 12 K
Loss: Dąbrowski 0.1 IP, 1 R (1 ER), 2 H, 0 BB, 0 K

Ostatni mecz turnieju, rozgrywanego systemem „każdy z każdym”, był nieformalnym finałem. Dęby mogły zdobyć Puchar Polski z kompletem wygranych spotkań, ale w przypadku zwycięstwa Centaurów obie drużyny oraz Stal miałyby po 2 wygrane i o kolejności decydowałby tzw. współczynnik TQB (bilans obiegów zdobytych i straconych w bezpośrednich spotkaniach zainteresowanych zespołów, dzielonych przez liczbę rozegranych rund). Na górce stanęli bodaj najlepsi w tej chwili polscy miotacze w kategorii juniora: Szustek i Zajda tydzień wcześniej otrzymali nagrody Zawodnika Meczu w spotkaniach Ekstraligi, mimo młodego wieku obaj mieli już okazję trenować za oceanem.

Zgodnie z oczekiwaniami był to mecz miotaczy, obaj bardzo dobrze wywiązywali się ze swoich obowiązków, choć nieco lepiej warszawianin. Przez 6 rund tylko trzem zawodnikom Dębów udało się dotrzeć do 3 bazy, jednak Szustek zapobiegł stracie punktu przez swój zespół. W tym czasie Centaury zdobyły dwa obiegi (Chłopecki i Szustek), ale nie obciążały one Zajdy – zostały zdobyte wskutek błędów obrony.

Przed ostatnią rundą Centaury prowadziły 2:0, jednak utrzymanie tego wyniku do końca meczu dałoby Puchar Polski Juniorów Dębom – wskaźniki TQB wynosiłyby: Dęby 0,050, Centaury 0,039, Stal -0,077 i taka byłaby kolejność w turnieju. By zdobyć Puchar, Centaurom potrzebny był jeszcze jeden obieg i podopieczni Pawła Rojka ostro zabrali się do dzieła, obsadzając biegaczami wszystkie bazy przy jednym aucie! Zajda stanął jednak na wysokości zadania, wystrajkował w trzech narzutach Lieberta, a odbicie Krzysztofa Grzędy na zapole bez problemów złapał z powietrza Oskar Wąsik, kończąc turę Centaurów bez obiegu. W tym momencie wydawało się, że Dęby mają Puchar, jednak ekipa trenera Mateusza Macniaka nie chciała kończyć turnieju porażką i zdobywać trofeum ułamkami punktów TQB…

Od początku dolnej VII tury Szustek stracił dotychczasową skuteczność. Trafił narzuconą piłką Kacpra Tyborowskiego, a Wąsik odbił hita i trener Rojek zdecydował się na zmianę miotacza – Szustka (6.0+ IP, 2 ER, 2 H, 5 BB, 7 K) zastąpił na górce Mikołaj Dąbrowski. Warszawscy obrońcy wyautowali na bazie domowej Tyborowskiego, jednocześnie wpuszczając do gry Mikołaja Zerę, którego zastąpił pinch runner – wyższy i szybszy Jakub Niedziałkowski. Po odbiciu Bartosza Maciejewskiego rywale próbowali powtórzyć akcję autu na bazie domowej, ale pogubili się i Wąsikowi udało się ujść bezpiecznie z gonitwy z obrońcami, wracając na zajmowaną 3 bazę! Zajda popisał się dwubazowym hitem po ziemi wzdłuż prawej linii boiska, dzięki któremu Wąsik z Niedziałkowskim dobiegli do bazy domowej i wyrównali wynik meczu na 2:2. Paradoksalnie, w tym momencie przesądzona już sprawa Pucharu Polski… znów stała się otwarta – w przypadku utrzymania remisu doszłoby do dogrywek, w których Centaury miałyby szansę wygrać mecz, a nawet osiągnąć przewagę na miarę zdobycia PPJ! Do tego jednak nie doszło – Daniel Charchuła odbił hita na środek zapola i Maciejewski zdobył zwycięski obieg kończący mecz, przy jednym aucie! 3:2 i Puchar Polski Juniorów dla Dębów Osielsko.

W zespole Dębów zapanowała ogromna radość – nareszcie złoto, po serii juniorskich i młodzieżowych porażek z Gepardami w ostatnich latach! Faworyci nie zawiedli, ale ich przewaga nie była tak wielka, jak niektórzy oczekiwali. Młodziutki zespół Stali (żadnego gracza z najstarszego rocznika) zajął drugie miejsce, co znakomicie rokuje na kolejne lata. Centaury wyjeżdżały z Osielska najbardziej rozczarowane, trzecia lokata to wynik poniżej oczekiwań. Wrocławianie zamknęli stawkę drugiej edycji Pucharu Polski Juniorów. Choć w tych rozgrywkach najważniejsze jest zwycięstwo i główne trofeum, organizatorzy przygotowali medale dla zawodników trzech najlepszych drużyn. Były też nagrody indywidualne – MVP, czyli najwartościowszym zawodnikiem PPJ zasłużenie został Zajda. Lider Dębów świetnie spisał się na pozycji miotacza (win, save, 8 1/3 rundy na górce, żadnego zawinionego obiegu, 16 strajkautów), był skuteczny na pałce (średnia 0,400, 4 RBI, 3 obiegi) i szybki między bazami (8 SB – najwięcej w turnieju, podobnie jak S. Tomkiewicz). Kibice obejrzeli ciekawe i zacięte spotkania pomiędzy trzema czołowymi zespołami, a losy trofeum ważyły się do ostatniej piłki – czyli zwyciężył sport i piękno baseballu.


Jarosław S. Kaźmierczak

 

Klasyfikacja końcowa Pucharu Polski Juniorów:
1. Dęby Osielsko 3-0 31:13
2. Stal BiS Kutno 2-1 31:14
3. Centaury Warszawa 1-2 23:10
4. KS Baseball Wrocław 0-3 5:53

Nagrody indywidualne:
MVP turnieju: Radosław Zajda (Dęby)
Najlepszy miotacz: Radosław Zajda (Dęby)
Najlepszy pałkarz: Dominik Gajdziński (Stal)
Najlepszy obrońca: Marek Bebyn (Dęby)
Najlepszy złodziej baz: Szon Tomkiewicz (Centaury)

Składy zespołów:
Dęby Osielsko: Marek Bebyn (ur. 1997), Paweł Zagórski (97), Radosław Zajda (97), Mikołaj Zera (98) – miotacze oraz Daniel Charchuła (97), Bruno Gajda (97), Bartosz Maciejewski (97), Jakub Mazur (99), Jakub Niedziałkowski (97), Kacper Olejnik (98), Jakub Pochwała (97), Mateusz Streich (99), Kacper Tyborowski (97), Oskar Wąsik (97). Trenerzy: Mateusz Macniak, Paweł Winiarski, Juliusz Liwoch.

Stal BiS Kutno: Daniel Gajewski (99), Karol Harasim (98), Radosław Jóźwiak (99), Adrian Krawczyk (99), Marcin Stasiak (99) – miotacze oraz Kacper Cichowski (99), Dominik Gajdziński (99), Jędrzej Hintertan (98), Patryk Jańczak (98), Bartosz Kopczyński (99), Jakub Kopeć (99), Bartosz Maciejewski (99), Łukasz Siejka (99), Michał Wysocki (98). Trenerzy: Andrzej Pietrzak, Sławomir Kryska.

Centaury Warszawa: Mateusz Cisternino (98), Mikołaj Dąbrowski (2000), Mateusz Szustek (97), Szon Tomkiewicz (98) – miotacze oraz Mariusz Chłopecki (97), Krzysztof Grzęda (97), Jędrzej Gutowicz (00), Kamil Kulesza (97), Antoni Liebert (99), Agata Monik (99), Tymoteusz Tomkiewicz (98). Trener: Paweł Rojek.

KS Baseball Wrocław: Jakub Bałaga (97), Filip Nowacki (98), Szymon Skarżyński (98), Rafał Wałdoch (98), Paweł Woźniak (99) – miotacze oraz Maciej Białkowski (99), Andrzej Gabryś (00), Jan Goumissi (98), Jakub Kobus (98), Maksymilian Mikołajów (99), Aleksander Żołądkiewicz (97). Trener: Kamil Myrdzio.

 

  Pokaż/Ukryj komentarze

 Komentarze 
 
#1 Brawob... 2015-06-23 22:49
Dzięki za super relację...
Zgłoś naruszenie zasad
 
 Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy na Baseball.pl

1. Serwis "Baseball.pl" udostępnia możliwość umieszczania komentarzy do publikowanych artykułów dla wszystkich użytkowników serwisu.

2. Odpowiedzialność za treść informacji i opinii ponosi wyłącznie użytkownik. Redakcja nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.

3. Internauci mają prawo swobodnego przedstawiania informacji, opinii, komentarzy lub innych wypowiedzi, z zastrzeżeniem pkt. 4.

4. Niedopuszczalne jest zamieszczanie wypowiedzi, które:
a) są sprzeczne z prawem obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;
b) naruszają prawa osób trzecich;
c) zawierają słowa wulgarne lub treści obsceniczne;
d) zawierają nieprawidłową formę dopełniacza słów "baseball" (tj. "baseballa") oraz "softball" ("softballa").
Komentarze naruszające pkt 4 będą usuwane w całości - serwis "Baseball.pl" nie uznaje ingerencji w treść komentarza.

5. Niemile widziane jest:
a) nadmierne używanie dużych liter, wykrzykników czy znaków zapytania;
b) zamieszczanie reklam;
c) komentarze niezwiązane z tematem;
d) szkalowanie innych (komentarze zarzucające nieuczciwość, złą wolę czy nieetyczne lub niemoralne zachowania, niepoparte dowodami);
e) prowokowanie eskalacji emocji;
Komentarze naruszające pkt 5 mogą zostać usunięte.

6. Redakcja zastrzega sobie prawo do publikacji komentarza bądź jego części w innych artykułach.

7. Redakcja zastrzega sobie prawo do wyłączenia komentarzy bez podawania przyczyny.

8. Ocena zgodności postępowania komentujących z poniższym regulaminem leży w gestii Redakcji.

9. Redakcja zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.

10. Regulamin obowiązuje od momentu opublikowania, tj. od 18.05.2012 r.

Kod antysapmowy
Odśwież

Wyszukiwarka zawodnika

Ekstraliga

Tabela
Drużyna Wygr.
1 STAL Kutno STAL Kutno 15
2 DĘBY Osielsko DĘBY Osielsko 13
3 SILESIA Rybnik SILESIA Rybnik 10
4 BARONS Wrocław BARONS Wrocław 10
5 CENTAURY Warszawa CENTAURY Warszawa 8
6

GEPARDY Żory

GEPARDY Żory

4

zobacz całą tabelę

HR
Ranking sezonu 2019
PARTNERZY: re.plsportowepomorze.pl

Copyright © 2008 - 2013 Baseball.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.