Mapa

Mapa Polskich Klubów Baseballu i Softballu


Pierwsze złoto dla Gepardów (MP U-21, 4-6.04.2014) PDF
środa, 09 kwietnia 2014 19:50

Karol Lapczyk (Gepardy) Foto: Dęby Osielsko

Gepardy Żory zostały pierwszymi w historii polskiego baseballu mistrzami Polski do lat 21. W finale pokonały 3:0 gospodarzy turnieju, Dęby Osielsko. Brąz wywalczyła Stal Kutno. Wydarzeniem weekendu była Perfect Game Radosława Zajdy.

Rozgrywki dla kategorii wiekowej do lat 21 nie były dotąd w Polsce organizowane. Polski Związek Baseballu i Softballu ustalił szeroki limit wiekowy, obejmujący aż 7 roczników (1993-99, czyli 15-21 lat): 3 roczniki seniorów, 3 juniorów i najstarszy rocznik kadetów. Zawodnicy z tego przedziału wiekowego są często podstawowymi graczami zespołów ligowych, oczekiwano więc interesującej walki i sprawdzianu przygotowania baseballistów do zbliżającego się sezonu ligowego. Organizację historycznego turnieju PZBall powierzył Dębom Osielsko, obchodzącym w tym roku jubileusz 20-lecia działalności klubu.

Do udziału w I Mistrzostwach Polski do lat 21 zgłosiło się 6 zespołów: 5 ekstraligowych (bez Silesii Rybnik) oraz I-ligowy Yankees Działdowo. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy, w których grały każdy z każdym. Zespoły, które zajęły te same pozycje w grupach, rywalizowały w niedzielnych finałach o I, III i V miejsce. Ostatecznie nie odnotowano w składach graczy z najmłodszego rocznika 1999. Jak na najstarszy rocznik, nieliczna była grupka zawodników urodzonych w roku 1993.

W grupie A znaleźli się obaj finaliści ubiegłorocznej ekstraligi oraz jedyny I-ligowiec. Do pojedynku z Centaurami osielszczanie podeszli bardzo prestiżowo, mając w pamięci ubiegłoroczne porażki ze stołeczną drużyną w finale ekstraligi i w meczu o brąz MP juniorów. Po czterech rundach Dęby prowadziły 8:2 i kibice na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów oczekiwali rychłego końca meczu wskutek przewagi. Trener Mateusz Macniak postanowił jednak oszczędzać świetnie spisującego się na górce miotacza Pawła Sztejkę i w V rundzie zastąpił go Radosławem Zajdą. Ten jednak nie czuł się w piątek pewnie, odczuwał też jakieś dolegliwości i wpuściwszy do gry trzech rywali opuścił boisko. Mateusz Gralak spisał się nieco lepiej, ale Centaury zdobyły w tej turze 5 obiegów i zbliżyły się na 7:8. W VI rundzie na górkę wrócił Sztejka i Dęby nie straciły już punktu, wygrywając 16:7. Mecz ten okazał się najdłuższym w turnieju – trwał ponad 3,5 godziny.

Podczas spotkania poważnej kontuzji doznał Łukasz Kłos. W III rundzie skradł 2. bazę i po błędzie obrony pobiegł dalej do trójki. Zdobył ją, ale wbiegając na bazę stanął tak nieszczęśliwie, że doznał zerwania torebki stawowej i więzadła. Wstępne prognozy mówią o ok. 10-tygodniowej przerwie w grze zawodnika Dębów…

Derby Mazowsza na kujawskiej ziemi padły łupem I-ligowych Yankees. Mecz wielkich liczb, które jednak niekoniecznie świadczą o wysokim poziomie: 39 obiegów, 31 baz darmo, 30 skradzionych baz, 14 błędów w obronie, 12 dzikich narzutów skutkujących awansami – to wspólny dorobek obu drużyn. Zwłaszcza defensywa Centaurów grała słabiutko, popełniła 9 błędów, pozwoliła skraść aż 20 baz, a z 25 straconych obiegów tylko 5 obciąża miotaczy. I rundę Yankees wygrali 8:3, jednak w III odsłonie stracili 8 obiegów i prowadzenie. Pod koniec tej tury górkę przejął Mateusz Przybułek, który opanował sytuację: do końca meczu stracił tylko 4 obiegi (1 zawiniony) i wystrajkował 11 z 21 pałkarzy Centaurów. W dolnej turze działdowianie przystąpili do ostrego kontrnatarcia i po III rundzie znów prowadzili 20:11, by zakończyć mecz w połowie VII odsłony regulaminową 10-punktową przewagą (25:14).

Dęby i „Jankesi” pokonali warszawian i w ostatnim spotkaniu fazy grupowej zmierzyli się w walce o awans do finału. Walki było jednak niewiele, bo mecz ten okazał się teatrem jednego aktora i przejdzie do historii polskiego baseballu. Miotacz Dębów Radosław Zajda dokonał rzeczy absolutnie unikalnej: narzucił Perfect Game, i to złożoną z… samych strajkautów!!! Obrona Dębów (oczywiście z wyjątkiem łapacza Marka Bebyna) była w tym meczu „bezrobotna”, za to cały zespół świetnie spisał się w ataku, zdobywając po 9 obiegów w III i IV odsłonie, po której gospodarze prowadzili 22:0 i mecz zakończył się wskutek 20-punktowej przewagi w połowie V rundy. W pięciu turach naprzeciwko Zajdy stanęło 15 pałkarzy i cała piętnastka została wyautowana strajkami! Przypomnijmy, że Perfect Game polega na niewpuszczeniu żadnego rywala na 1. bazę w całym meczu, jednak udział mają w tym zawsze auty po ziemi i z powietrza, wykonane przez obronę w polu. Zajda… poradził sobie sam!

Rywalizację w grupie B – i całe mistrzostwa – zainaugurował mecz Gepardów ze Stalą, jeden z najciekawszych w turnieju. Odnotujmy, że pierwszy oficjalny narzut sezonu 2014 wykonał w piątek 4 kwietnia tuż po godzinie 9 miotacz Maciej Wróblewski do pałkarza Miłosza Paprockiego, ball odebrany został przez łapacza Radosława Jóźwiaka. Paprocki zakończył podejście pierwszym hitem sezonu – singlem na środek zapola, a po dzikim narzucie Wróblewskiego zdobył pierwszy obieg w oficjalnych rozgrywkach sezonu 2014. Po błędzie żorskiej obrony oraz trzybazowym hicie leworęcznego Mateusza Nowickiego I rundę wygrała Stal 4:1. Szybko jednak inicjatywę przejęły Gepardy, które w połowie VI części meczu prowadziły już 10:4. Przed ostatnią rundą baseballiści z Kutna zredukowali stratę do 2 obiegów, ale IX odsłona nie zmieniła wyniku i Gepardy wygrały mecz otwarcia 12:10.

Terminarz przewidywał rozpoczynanie kolejnych spotkań co 3 godziny, tymczasem pierwsze dwa pojedynki trwały 3:10 i 3:37, do tego doszły międzymeczowe przerwy na kosmetykę boiska i krótkie oficjalne otwarcie turnieju, podczas którego minutą ciszy uhonorowano pamięć zmarłego niedawno Honorowego Prezesa PZBall Jana Liszki. W efekcie zaplanowane na 15.15 spotkanie Stali z KS Baseball rozpoczęło się dopiero o 17.05. Od początku prowadzenie objęli gracze z Kutna, choć wrocławianie popisali się w I rundzie efektownym podwójnym autem: zapolowy Wito Gruszkiewicz tuż nad ziemią złapał w locie płaską piłkę odbitą przez Kacpra Kamińskiego i odesłał ją do drugobazowego Filipa Nowackiego przed powrotem zaskoczonego takim obrotem sytuacji biegacza. Miotacze obu drużyn prowadzili długie pojedynki z pałkarzami i po dwóch godzinach od rozpoczęcia spotkania trwała dopiero V runda, a pogłębiająca się szarówka kończącego się dnia coraz bardziej utrudniała grę. Po pięciu odsłonach Stal prowadziła 9:3, nic nie wskazywało na jakiś nagły zwrot w grze i w tej sytuacji wszyscy z ulgą przyjęli decyzję sędziów o zakończeniu meczu z powodu zapadających ciemności…

Wrocławianie bardzo obiecująco rozpoczęli ostatnie spotkanie w grupie B: dwaj pierwsi pałkarze wybili hity (Gruszkiewicz za dwie bazy) i zdobyli obiegi. To jednak było wszystko, na co stać było dolnośląskich baseballistów w tym spotkaniu… Gepardy już w dograniu I rundy objęły prowadzenie, a ich miotacz Mateusz Dembski zdominował rywali, zakładając im 9 strajkautów i mecz zakończył się po osiągnięciu przez żorzan 15-punktowej przewagi (17:2), dającej im awans do finału.

By uniknąć w finale powtórzenia się sytuacji z piątku, mecze o V i III miejsce postanowiono rozegrać w wymiarze 7-rundowym. W praktyce oba zakończyły się jeszcze wcześniej, wskutek wysokiej przewagi jednej z drużyn. Miotacz Szymon Skarżyński poprowadził KSB do zwycięstwa 18:4 nad zdecydowanie najsłabszym zespołem turnieju, Centaurami. Warto odnotować serię 8 obiegów zdobytych w I rundzie meczu przez pierwszych ośmiu wrocławskich pałkarzy! W meczu o brązowy medal Artur Wojtczak i jego koledzy z Kutna odprawili bez zdobytego obiegu Yankees Działdowo (10:0).

W finale spotkali się zwycięzcy grup: Dęby i Gepardy. Taki zestaw nie jest zaskoczeniem, oba zespoły znane są z dobrej pracy z młodzieżą oraz odważnego wstawiania młodych graczy do ligowego składu. Finał był przede wszystkim starciem dwóch miotaczy ze ścisłej czołówki krajowej nie tylko w tej kategorii wiekowej, ale ogólnie w ekstralidze i polskim baseballu. Wspaniałą dyspozycję zaprezentował u progu sezonu Karol Lapczyk, który nie stracił żadnego obiegu i wystrajkował aż 18 osielszczan, pozwalając im zaledwie na 4 hity i oddając 2 bazy darmo. W ataku Gepardy wybiły 8 hitów i skradły 11 baz, otrzymały też 6 baz darmo od Sztejki (przy 7 strajkautach) i zdobyły z tego 3 obiegi na wagę zwycięstwa 3:0 i tytułu mistrzów Polski! Złoto dla żorzan jest w pełni zasłużone, w przekroju całego turnieju byli niewątpliwie najlepszą drużyną. Dysponowali trójką solidnych miotaczy i wybili najwięcej hitów (29, przy 22 kolejnej drużyny).

Poziom I Mistrzostw Polski do lat 21 w baseballu był dość zróżnicowany, co zrozumiałe na początku sezonu, jednak niektóre mecze – w tym finałowy – stały na naprawdę dobrym poziomie. Warto zauważyć, że grupa B okazała się zdecydowanie silniejsza od grupy A – we wszystkich trzech niedzielnych meczach rundy finałowej zwyciężały zespoły z grupy B. Podczas zakończenia turnieju, oprócz medali i pucharów dla najlepszych drużyn, wręczono też nagrody indywidualne. Najlepszym miotaczem został „perfekcyjny” Zajda, trofeum dla najlepszego pałkarza trafiło do rąk Łukasza Tymana (Gepardy). MVP turnieju wybrany został Lapczyk, który poprowadził Gepardy do zwycięstwa w najważniejszym meczu finałowym. – Trenowałem mocno, starałem się osiągnąć wysoką formę już od początku sezonu i jak widać, udało się. Pomogła mi też drużyna i w tym niełatwym meczu udało nam się osiągnąć zwycięstwo, czym jestem… mile zaskoczony! Nie spodziewałem się tego, choć oczywiście po cichu liczyliśmy na jakiś sukces. Opłaciła się ciężka praca, wiele wnosi też do zespołu nasz amerykański trener Greg McCarthy. Poznałem go już wcześniej, pomógł mi poprawić dużo drobnych błędów, które robiłem – powiedział po uroczystej dekoracji Lapczyk.

Statystyki - Finał

Statystyki - MP U-21

Przygotował: Jarosław S. Kaźmierczak

  Pokaż/Ukryj komentarze

 Komentarze 
 
#1 Opis na 5Tym 2014-04-12 19:00
Doczekaliśmy się w końcu statystyk i felietonu. Brawo. Gratulacje dla Gepardów
Zgłoś naruszenie zasad
 
 Dodaj komentarz
Regulamin komentarzy na Baseball.pl

1. Serwis "Baseball.pl" udostępnia możliwość umieszczania komentarzy do publikowanych artykułów dla wszystkich użytkowników serwisu.

2. Odpowiedzialność za treść informacji i opinii ponosi wyłącznie użytkownik. Redakcja nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.

3. Internauci mają prawo swobodnego przedstawiania informacji, opinii, komentarzy lub innych wypowiedzi, z zastrzeżeniem pkt. 4.

4. Niedopuszczalne jest zamieszczanie wypowiedzi, które:
a) są sprzeczne z prawem obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;
b) naruszają prawa osób trzecich;
c) zawierają słowa wulgarne lub treści obsceniczne;
d) zawierają nieprawidłową formę dopełniacza słów "baseball" (tj. "baseballa") oraz "softball" ("softballa").
Komentarze naruszające pkt 4 będą usuwane w całości - serwis "Baseball.pl" nie uznaje ingerencji w treść komentarza.

5. Niemile widziane jest:
a) nadmierne używanie dużych liter, wykrzykników czy znaków zapytania;
b) zamieszczanie reklam;
c) komentarze niezwiązane z tematem;
d) szkalowanie innych (komentarze zarzucające nieuczciwość, złą wolę czy nieetyczne lub niemoralne zachowania, niepoparte dowodami);
e) prowokowanie eskalacji emocji;
Komentarze naruszające pkt 5 mogą zostać usunięte.

6. Redakcja zastrzega sobie prawo do publikacji komentarza bądź jego części w innych artykułach.

7. Redakcja zastrzega sobie prawo do wyłączenia komentarzy bez podawania przyczyny.

8. Ocena zgodności postępowania komentujących z poniższym regulaminem leży w gestii Redakcji.

9. Redakcja zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.

10. Regulamin obowiązuje od momentu opublikowania, tj. od 18.05.2012 r.

Kod antysapmowy
Odśwież

Wyszukiwarka zawodnika

Ekstraliga

Tabela
Drużyna Wygr.
1 BARONS Wrocław BARONS Wrocław  10
2 STAL Kutno STAL Kutno  6
3 SILESIA Rybnik SILESIA Rybnik  5
4 CENTAURY Warszawa

CENTAURY Warszawa

 4
5 GEPARDY Żory GEPARDY Żory  3
6

DĘBY Osielsko

DĘBY Osielsko

2

zobacz całą tabelę

 
 
Play Off 2019
Play Off Sezon 2019

Silesia@Dęby

Mecz I 4:14

Mecz II 7:8

Mecz III 2:1

Barons@Stal

Mecz I 2:10

Mecz II 19:2

Mecz III 2:5

Mecz IV 4:5

Finał

Dęby@Stal

Mecz I 5:3

Mecz II 5:1

Mecz III 8:13

Mecz IV 8:15

Mecz V 0:4

O III miejsce

Barons@Silesia

Mecz I 2:7

Mecz II 0:15

PLSK

Tabela
Drużyna Wygr.
1 panthers PANTHERS Wrocław  3
2 GEPARDY Żory GEPARDY Żory  2
3 STAL Kutno STAL Kutno  1
4 DIAMONDS Warszawa DIAMONDS Warszawa  0

zobacz całą tabelę

PARTNERZY: re.plsportowepomorze.pl

Copyright © 2008 - 2013 Baseball.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.