Mapa

Mapa Polskich Klubów Baseballu i Softballu

Do samego końca (Grabarze - Stal II, 24-25.09.2011) PDF
wtorek, 27 września 2011 22:14

Podczas rozegranych w weekend 24-25 września w Kutnie meczów bezporażkowy jak dotąd wynik lokalnej Stali II był poważnie zagrożony. Małe różnice punktowe i częste zmiany na tablicy nie pozwalały żadnej z drużyn na rozluźnienie się, a ostateczny rezultat spotkania – dwie przegrane Grabarzy Skarbimierz – może stanowić dla przyjezdnej drużyny powód do goryczy: w pierwszym meczu Grabarze stracili prowadzenie w ostatniej turze, w drugim doprowadzili do dogrywki, ale osłabienie obrony zdecydowało o utracie decydującego obiegu.

W sobotnim meczu pierwsze rundy były wyrównane (2:2), ale od czwartej szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę Grabarzy, którzy w dwóch kolejnych turach w ataku zdobyli po jednym obiegu. Wprawdzie Stali II udało się w szóstej rundzie wyrównać, lecz skarbimierzanie po przejściu do ataku odzyskali prowadzenie. Drużyna z Kutna wyszarpnęła przeciwnikowi w ósmej rundzie jeszcze jeden obieg, zmniejszając różnicę do dwóch punktów. Wynik 7:5 utrzymał się po pierwszej turze ostatniej rundy i nie rokował dobrze dla Stali II, której w tym meczu tylko raz udało się podczas tury ofensywnej zdobyć więcej niż jeden obieg. Kutnianie przystąpili jednak do ataku ze wzmożoną energią i dobrze ulokowane hity pozwoliły im na wykonanie trzech okrążeń, przynoszących zwycięstwo.

Niedzielny mecz rozpoczął się po myśli Stali II, która przez cztery tury w ataku uzbierała cztery obiegi, sprawnie powstrzymując przy tym ofensywę Grabarzy. W połowie meczu temperatura zaczęła się podnosić – w dolnej połowie czwartej rundy efektywni w odbijaniu Grabarze zniwelowali przewagę kutnian, robiąc cztery okrążenia. Po zmianie ról na boisku Stal II odsunęła się od przeciwnika o dwa punkty dzięki dablowi Jakuba Wojtczaka i przepuszczonej piłce. Grabarze ścigali ją jednak nieustępliwie, tym razem wychodząc na prowadzenie (hit 2 RBI Rafała Rajtara). W następnej, szóstej turze kutnianie dołożyli na swoje konto kolejne dwa obiegi, ale w dolnej połowie Grabarze zrównali wynik (8:8).

W siódmej rundzie daleki flyout na lewym zapolu pozwolił drużynie ze Skarbimierza uzyskać jednopunktową przewagę. W atmosferze przybliżającego się końca meczu (ósma runda) Stal II wykorzystała słabszą formę skarbimierskiej obrony i zwiększyła swój rachunek do jedenastu punktów, po czym zamknęła atak przeciwników podwójnym autem i strikeoutem. Obrona Grabarzy odpowiedziała tym samym: strikeout i podwójny aut po płaskim odbiciu do miotacza uniemożliwiły kutnianom powiększenie dystansu.

W ostatniej regulaminowej turze meczu Grabarze obstawili bazy, a następnie zmniejszyli przewagę kutnian do jednego obiegu. Nieudana próba squeeze play (skrót wykonywany przy biegaczu na trójce) zaowocowała drugim autem, ale wkrótce potem, w wyniku błędu na lewym zapolu, na koncie skarbimierzan pojawił się jedenasty, wyrównujący obieg. Krótka dziesiąta runda nie przyniosła zmian w wyniku. W górnej połowie jedenastej części meczu Stal II dzięki bazom darmo wypełniła bez autów pozycje na polu. Zajmujący trójkę Marcin Smakowski zdecydował się na kradzież bazy domowej podczas narzutu i wygrał starcie z łapaczem, co dało jego drużynie dwunasty punkt. W dolnej połowie Grabarzom nie udało się wywalczyć obiegu, choć odbity przy dwóch autach hit Łukasza Kopyta ożywił na moment nadzieje w boksie.